Gryzaki i grzechotki to pierwsze zabawki każdego niemowlaka. Służą nie tylko do zabawy, ale również uczą chwytania. Maluchy samodzielnie zaczynają bawić się już od drugiego miesiąca życia lub trochę później. Maluch potrząsa nim i słucha dźwięków, które wydobywają się z grzechotki. Podają sobie grzechotkę z ręki do ręki. Te małe zabawki są bardzo ważne, gdyż stymulują rozwój malucha, działając na jego zmysły.

Najważniejsze cechy grzechotki.

Grzechotka przede wszystkim nie powinna być zbyt ciężka. W końcu maluszek dopiero zaczyna uczyć się chwytania, więc dlatego grzechotka musi być lekka. Wtedy nie wyślizgnie się z rączki i nie uderzy w buzię. Cięższe grzechotki warto podawać dzieciom, aby bawiły się nimi, leżąc na brzuszku lub siedząc. Malucha najbardziej zachwycają te najbardziej wyraziste. Dobrym pomysłem jest kupno grzechotki, która posiada uchwyt do trzymania. Grzechotka powinna mieć wielkość i kształt, który pozwoli niemowlakowi na trzymanie jej jedną rączką. Można zdecydować się na modele, które emitują dźwięki, obracają się, są rozkładane lub przesuwne. Warto upewnić się, czy są one bezpieczne i nie posiadają żadnych wad. Nic nie może się odpinać, gdyż dziecko może odgryźć i połknąć. Grzechotki są zazwyczaj zaprojektowane z myślą o małych rączkach niemowlaka. Ich kształt i rozmiar powinny być odpowiednie dla chwytania przez dziecko i rozwijania zdolności motorycznych. Dobre grzechotki często wyposażone są w różne tektury, kolory, dźwięki i kształty. Pobudzają one zmysł dziecka i wspierają rozwój sensoryczny. Ważne jest, aby grzechotka była łatwa do czyszczenia, ponieważ niemowlęta mają tendencję do wkładania zabawek do ust. Solidna konstrukcja jest bardzo istotna, ponieważ maluchy często rzucają, gryzą i manipulują zabawkami. Grzechotka powinna być odporna na uszkodzenie. Niektóre grzechotki posiadają elementy edukacyjne takie jak liczenie, rozpoznawanie kształtów czy kolorów, co może wspierać rozwój poznawczy dziecka. Wbudowane mechanizmy, które wydają dźwięki lub generują ruch, mogą zainteresować i zachęcić dziecko do eksploracji. Warto pamiętać, że wybór odpowiedniej grzechotki zależy od preferencji malca oraz wieku i jego umiejętności rozwojowych. Warto również zawsze sprawdzać, czy dana zabawka posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa dla niemowląt.

Czym kierować się przy wyborze grzechotki?

Przy wyborze grzechotki dla dziecka warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych cech. Warto upewnić się, czy grzechotka została wykonana z materiałów wolnych od szkodliwych substancji. Nie ma ostrych krawędzi ani małych części, które mogą odpaść i stanowić zagrożenie dla dziecka. Wybierz grzechotkę, która jest odpowiednia dla wieku i umiejętności rozwojowych dziecka. Niektóre grzechotki mają różne funkcje, które mogą być bardziej odpowiednie dla starszych niemowląt. Warto upewnić się, czy materiały są trwałe, łatwe do czyszczenia i odporne na uszkodzenia. Grzechotka powinna być solidnie wykonana, aby wytrzymać intensywne użytkowanie przez malca. Dobre grzechotki mają różne tekstury, kolory i kształty, które mogą pobudzać zmysły malucha, wspierając rozwój sensoryczny. Jeśli potrzebujesz grzechotki w funkcją edukacyjną, to wybierz taką, która pomoże malcowi nauczyć się liczyć, rozpoznawać kształty i kolory. Niektóre grzechotki posiadają ruchome elementy lub wydają dźwięki, co może zainteresować malca. Warto przeczytać opinie innych rodziców na temat grzechotki, którą chcesz kupić. To może pomóc w lepszym zrozumieniu, jakie są jej zalety i ewentualne wady. Warto również upewnić się, czy grzechotka posiada odpowiednie i wymagane certyfikaty bezpieczeństwa dla niemowląt, co świadczy o tym, że produkt przeszedł niezbędne testy jakości i bezpieczeństwa. Pamiętać należy, że preferencje malucha mogą się różnić, więc warto obserwować reakcję malca na wybraną grzechotkę, w celu sprawdzenia zainteresowania i cieszenia się z jej użycia.

Rodzaje grzechotek

Wyróżnia się kilka rodzajów grzechotek, które doskonale sprawdzą się u niemowlaków w różnym wieku

Grzechotka plastikowa lub drewniana – są tradycyjne grzechotki, które mogą przyjąć dowolny kształt. Najpopularniejsze są obręcze, ósemki z możliwością zrobienia z nich koła oraz grzechotki w kształcie przypominającym makówkę. Grzechoczący przedmiot nie musi być wyłącznie piłeczką. Mogą to być na przykład gwiazdka, serduszki lub jabłko.

Grzechotki z gryzakami – doskonale nadaje się dla dzieci, które ząbkują i są po 6 miesiącu życia. Częścią zabawki jest grzechotka z uchwytem, która wydaje grzechotanie. Końce tej zabawki zazwyczaj się gryzakami. Zabawkę można włożyć do lodówki na kilka minut, w celu schłodzenia gryzaka. Chłód łagodzi dolegliwości związane z ząbkowaniem.

Grzechotki na rączkę lub nóżkę – przypominają opaski na kończyny. Prawie zawsze są z materiałów i posiadają główkę zwierzątka. Te grzechotki sprawdzą się u bobasa, który ma 3 i 4 miesiące życia. Nakłada się na nóżkę, na wysokość kostki. To będzie wspaniałą atrakcją dla malca, który powoli odkrywa swoje nóżki. Stymuluje to podciągania nóżek pod buzię i pomagają w ćwiczeniu asymetrii u niemowląt.

Grzechotki z materiału – mogą przypominać misie albo figury geometryczne, ale często mają kształt kwiatków lub motylków. Bardzo popularne są kostki sensoryczne. Zabawki te grzechoczą i mogą mięć doszyte kawałki różnokolorowych materiałów, które szeleszczą lub mają w sobie twarde kuleczki. Grzechotka stymuluje zmysły dziecka i uczy, że każdy kolor ma inny dotyk i ma inny dźwięk. W zabawkach z materiału mogą znaleźć się elementy plastikowe na przykład łączące dwie główki misia. Natomiast w kostkach boki mają zwykle różne aplikacje, np. śliską, szeleszczącą, chropowatą, lub są lusterkiem.

Rodzaje gryzaków

Gryzaki są przedmiotami, które małe dziecko może wkładać do ust, w celu złagodzenia bólu podczas ząbkowania oraz eksplorowania świata poprzez zmysł dotyku i smaku. Istniej naprawdę wiele rodzajów gryzaków, z których niektóre mają różne kształty, materiały i funkcje. Poniżej kilka rodzajów gryzaków.

Gryzaki silikonowe – wykonane są z bezpiecznego i miękkiego silikonu. Są łatwe do czyszczenia i zazwyczaj mają różne powierzchnie, które są miłe dla dziąseł malucha. Mogą mięć różne kształty, takie jak koła i zwierzątka.

Gryzaki wypełnione wodą – często wykonane są z elastycznego tworzywa, które można schłodzić w lodówce. Schłodzenie gryzaka może pomóc w złagodzeniu bólu podczas ząbkowania,

Teksturowe gryzaki – zwykle posiadają różne powierzchnie, guzki i wypustki, które zapewniają dodatkową stymulację dziąseł malca.

Gryzaki z drewna – wykonane są z naturalnego drewna. Są twardsze od innych gryzków i mogą być odpowiednie dla nieco starszych malców. Drewniane gryzaki są zazwyczaj polerowane, aby uniknąć odłamań i zapobiec ewentualnym drzazgom.

Gryzaki chłodzące – zwykle mają wbudowaną funkcje chłodzenia, dzięki czemu można schłodzić w lodówce. Chłodna powierzchnia może przynieść ulgę podczas ząbkowania.

Gryzaki z tkaniny lub sznurka – wykonane są z różnych tkanin i sznurka, które są bezpieczne dla gryzienia i eksplorowania przez malca.

Czym kierować się przy wyborze gryzaka?

Ząbkowanie zaczyna się między 6 a 8 miesiącem życia malucha. Jednak nieraz już 4 miesiącu dziecko może czuć swędzenie dziąseł. Dlatego warto już wcześniej przygotować się na ten etap życia malca. W zależności od zaawansowania ząbkowania i preferencji malucha powinniśmy dobrać odpowiedni gryzak. Jeśli malec jest rozdrażniony i ciężko przechodzi ten okres, to warto wybrać miękki gryzak. Jeśli maluch dopiero zaczyna czuć swędzenie dziąseł, to można kupić nieco twardszy gryzak. On złagodzi dolegliwości dziąseł oraz wspomoże przy przebijaniu się pierwszych ząbków. Ponadto podawanie gryzaka przyczynia się do rozwoju funkcji poznawczych oraz wspomaga motorykę małych rączek. Gryzaki można już podawać dziecku w wieku 3 miesięcy, kiedy malec zaczyna chwytać przedmioty. Na tym etapie niemowlęctwa dobrze sprawdzi się mały gryzak miękki i lekki. Starszym dzieciom można podać gryzak większy i nieco twardszy. Z pewnością zakup kilku rodzajów gryzaków pozwoli na wybranie przez malca idealnego dla siebie egzemplarza.

Jakie cechy powinien posiadać gryzak dla niemowlaka?

Gryzak dla dzieci powinien być przede wszystkim:

Lekki i poręczny – dla maluchów wybieramy gryzaki lekkie, takie, które łatwe są do złapania. Jak wiadomo, maluch dopiero uczy się chwytać, więc gryzak nie może być zbyt ciężki. Zbyt ciężki może zniechęcić malca do zabawy nim.

Bezpieczny – gryzak, którym chcemy obdarować malca, musi posiadać wszelkie atesty bezpieczeństwa. Atesty mają zapewniać między innymi wykorzystanie farb spożywczych. Ponadto gryzak musi być wolny od substancji ropopochodnych, ftalanów oraz BPA.

Łatwy do utrzymania higieny – zachowanie odpowiedniej higieny gryzaka jest naprawdę bardzo ważne, gdyż brudny gryzak może wywołać zapalenie dziąseł u malca, które i tak są już bardzo rozpulchnione i obolałe.

Posiadający wypustki – dzięki nim dziąsła naszego malca będą masowane, a w razie potrzeby podania żelu przeciwbólowego można go położyć na nie. Dzięki temu unikniemy wiercenia się malucha i z łatwością podamy środek przeciwbólowy.

Atrakcyjny dla dziecka – dziecko, aby wziąć gryzaka do ust, musi być dla niego atrakcyjny. W związku z tym gryzak musi posiadać ciekawy kształt, kolor oraz być przyjemny w dotyku.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież