W przypadku opon letnich i zimowych kierowca może cieszyć się optymalnymi osiągami i bezpieczeństwem, ale z ich użytkowaniem wiąże się spory problem. Jak nietrudno się domyślić, chodzi o konieczność wymiany kompletu ogumienia co pół roku. Nie bez znaczenia są też koszty - kierowca musi przecież kupić dwa komplety opon. Nie powinno więc dziwić, że z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się opony wielosezonowe. Co należy o nich wiedzieć?
 

Czy warto kupić opony wielosezonowe? Dla kogo opony całoroczne będą najlepszym wyborem?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że jeżdżąc na oponach wielosezonowych zapewniamy sobie optymalne dostosowanie właściwości ogumienia do warunków panujących na drodze. Mieszanka gumy i rzeźba bieżnika są tak dostosowane, by uzyskać jak najlepszą przyczepność przy zachowaniu optymalnych oporów toczenia. W przypadku opon całorocznych mamy zaś do czynienia z kompromisem między przyczepnością i osiągami, a brakiem konieczności wymiany ogumienia na koniec sezonu. Z tego względu opony całoroczne są dedykowane raczej kierowcom jeżdżących po niezbyt wymagających trasach i cechujących się spokojnym stylem jazdy.
 

Opony wielosezonowe czy opony sezonowe? Wady i zalety opon zimowych oraz letnich

Mimo że opony zimowe zapewniają bardzo dobrą przyczepność w niskich temperaturach i na mokrej nawierzchni, a letnie pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału auta, to ich założenie nie jest wolne od wad. Najważniejszą z nich jest, jak już wspomnieliśmy, konieczność wymiany co pół roku na inny komplet. Dla kierowców, którzy nie mogą zrobić tego samego, oznacza to wizytę w zakładzie wulkanizacyjnym, a znalezienie wolnego terminu może okazać się sporym problemem. Opony całoroczne 215/60 r16 pozwalają też zmniejszyć koszty związane z eksploatacją samochodu. 
 

Opony letnie i zimowe. Kiedy warto wyposażyć się w dwa komplety opon sezonowych?

Ze względu na to, że opony całoroczne są projektowane tak, by osiągnąć kompromis między właściwościami ogumienia letniego, a zimowego, nie są one wolne od wad. Te odczujemy zarówno zimą (chodzi i nieco gorszą przyczepność niż w przypadku opon sezonowych), jak i latem (kiedy zagwarantują nam odrobinę gorsze osiągi). Dlatego ich zakup będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku mniej wymagających kierowców. 
 

Opony zimowe i letnie czy komplet opon wielosezonowych? Które rozwiązanie wybrać?

Opony wielosezonowe wprawdzie w pewnym stopniu wpływają na zachowanie samochodu zarówno latem, jak i zimą, ale ich eksploatacja jest dużo wygodniejsza i tańsza. Jeżeli jednak godzimy się z koniecznością zakupu dwóch kompletów ogumienia i ich regularnej wymiany, a zależy nam na najwyższym stopniu bezpieczeństwa oraz dobrych osiągów, warto zdecydować się na opony sezonowe. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież