Ranking UEFA sporządzany jest w oparciu o współczynnik UEFA.

Jest to wielkość liczbowa, którą wykorzystuje się do klasyfikacji zespołów oraz rozstawień drużyn narodowych i klubowych w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich. Ranking UEFA jest o tyle ważny, że pozwala na wprowadzenie porządku w przypadku rywalizacji w rozgrywkach UEFA, a więc: Lidze Mistrzów, Lidze Europy i Lidze Konferencji. Dzięki współczynnikowi ustala się rozstawienia drużyn i przyporządkowuje się je do określonych koszyków podczas losowania fazy grupowej danych rozgrywek. Wyróżnia się dwa rankingi UEFA, a więc ranking klubowy i ranking ligowy. Ten pierwszy jest bardziej indywidualny i dotyczy tylko zespołów, natomiast na pozycję w rankingu ligowym UEFA pracują wszystkie zespoły z danego kraju, które reprezentują federację na arenie międzynarodowej. Wobec tego ich dobra dyspozycja w europejskich pucharach przekłada się na wyższe miejsce w rankingu ligowym. W efekcie dana liga może zyskać dodatkowe miejsca w międzynarodowych rozgrywkach UEFA.

 

Czym jest współczynnik UEFA?

Współczynnik UEFA to nic innego jak liczba punktów zgromadzona przez daną drużynę w rozgrywkach UEFA, a więc w Lidze Mistrzów, Lidze Europy, Lidze Konferencji Europy. Współczynnik UEFA jest liczbą, która pozycjonuje zespół w rankingu klubowym UEFA. Z kolei suma współczynników drużyn z jednego kraju tworzy współczynnik ligowy.

Współczynniki klubowe UEFA tworzone są na podstawie rezultatów drużyn w międzynarodowych rozgrywkach klubowych organizowanych przez UEFA. Każdy klub dzięki osiąganym wynikom tworzy swój indywidualny współczynnik klubowy. W tym przypadku bardzo ważna jest regularna gra w europejskich pucharach, ponieważ tworząc ranking UEFA, bierze się pod uwagę wyłącznie ostatnie pięć sezonów. Wobec tego absencja danego klubu i zniknięcie z rozgrywek UEFA na jeden sezon powoduje spore straty. Co w sytuacji, gdy klub debiutuje w rozgrywkach europejskich lub powraca do nich po długich latach? Jeżeli dany klub nie zdobył żadnych punktów do rankingu UEFA w ostatnich pięciu sezonach rozgrywek międzynarodowych, to bierze się pod uwagę współczynnik federacji.

 

Polskie drużyny w rankingu klubowym UEFA

Co roku najlepsze polskie drużyny przystępują do eliminacji Ligi Mistrzów oraz Ligi Konferencji. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat można zauważyć, że efekty międzynarodowych pojedynków były różne, ale zdarzało się, że ostatecznie mieliśmy przedstawiciela w takich rozgrywkach jak Liga Europy UEFA, czy nawet Liga Mistrzów UEFA. Kluby, które wzbiły się na wyżyny i reprezentowały Polskę w Europie przynajmniej w fazie grupowej to: Lech Poznań, Legia Warszawa i Wisła Kraków. Najczęściej były to rozgrywki Ligi Europy.

Aktualnie w rankingu klubowym, który uwzględnia występy w rozgrywkach UEFA w sezonach 2018/2019-2022/2023 najlepiej z polskich drużyn wypada Lech Poznań. Kolejne miejsca zajmują: Legia Warszawa, Raków Częstochowa, a w oddali plasują się: Piast Gliwice, Pogoń Szczecin, Lechia Gdańsk, Śląsk Wrocław, Cracovia, Jagiellonia Białystok, Górnik Zabrze.

 

Rozgrywki UEFA - podział punktów

Aby kluby mogły gromadzić na swoim koncie współczynnik UEFA, musiała zostać wprowadzona punktacja za poszczególne wyniki odnoszone w międzynarodowych rozgrywkach. Punkty przyznawane są już od wczesnych rund eliminacyjnych. Zespoły występujące w Champions League mogą liczyć na największą gratyfikację punktową. We wszystkich rozgrywkach UEFA nagradzane są zwycięstwa oraz remisy, a ponadto przyznaje się także dodatkowe premie punktowe za awans do kolejnej fazy rozgrywek. Z reguły kluby otrzymują 1-2 punkty za poszczególny etap.

Więcej na temat rankingu ligowego UEFA przeczytacie tutaj: https://betomania.pl/ranking-ligowy-ranking-klubowy-uefa/.

 

Ligowy ranking UEFA

Tak jak już wcześniej zaznaczyliśmy, na ligowy ranking UEFA składają się klubowe współczynniki UEFA. Im lepsza pozycja klubów w międzynarodowych rozgrywkach, tym wyższa jest pozycja danej ligi. Ligowy ranking UEFA ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na zespoły reprezentujące poszczególne federacje w europejskich pucharach, a dokładnie ich liczbę.

W jaki sposób liczy się punkty w rankingu krajowym UEFA - ranking ligowy UEFA? Wyniki, które zdobyły kluby reprezentujące daną ligę w rozgrywkach UEFA, dzieli się przez liczbę reprezentantów. Następnie wynik zaokrągla się w dół do części tysięcznych, a otrzymane wyniki z pięciu ostatnich sezonów są ze sobą sumowane.

Zapraszamy do eksperckiego blogu piłkarskiego - betomania.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież