Czy warto kupić hulajnogę dla dziecka?

Zabawa na świeżym powietrzy daje wiele możliwości i poprawia rozwój fizyczny oraz kondycje dziecka, poza tym wprawia w lepsze samopoczucie. Jest to jedna z aktywności fizycznych, która uczy koncentracji, odpowiedniej postawy ciała oraz poprawia zakres ruchowy. Hulajnoga dla dziecka jest tak zaprojektowana, aby zapewnić jak największy poziom bezpieczeństwa i stabilności.

Dla najmłodszych oferowana jest hulajnoga z trzema kółkami, a powierzchnia, na której stoi dziecko jest szersza i pokryta powłoka antypoślizgową. Ponadto większość modeli ma uniwersalne rozwiązania na przykład regulację wysokości kierownicy, dzięki temu hulajnoga posłuży przez kilka lat.

Jaką hulajnogę dla dziecka wybrać? Najważniejsze cechy i parametry

Wybierając hulajnogę dla dziecka, powinno się zwrócić uwagę na jej rozmiar, kółka, kierownicę, możliwość składania czy hamulec. Dzięki temu hulajnoga będzie nie tylko bezpieczna, ale również wygodny sprzęt dla dzieci.

Rozmiar hulajnogi – wybierając odpowiedni model trzeba dopasować do wzrostu i wagi dziecka. Jeśli hulajnoga będzie za mała, to może się złamać lub szybko uszkodzić. Z kolei za duża może doprowadzić do upadku. Warto wziąć pod uwagę możliwość składania hulajnogi, aby jej przeniesienie lub transport nie był uciążliwy dla dziecka, jak i dla dorosłych.

Kółka – w hulajnogach są kółka kauczukowe oraz plastikowe. Często koła wyposażone są w aluminiowe felgi. Kółka z plastiku to standardowe rozwiązanie o dużej wytrzymałości i lekkości. Z oklei kółka kauczukowe są odporne na ścieranie. Do wyboru jest też liczba kół. Są dwu lub trzykołowe. Zarówno można wyróżnić małe i duże kółka. Duże koła zapewniają stabilność podczas jazdy, lepiej nabierają prędkości oraz radzą sobie na brukowych lub szutrowych nawierzchniach. Mniejsze koła są znacznie wolniejsze, ale za to bardziej skrętne i wytrzymują większe obciążenia.

Hamulec – w klasycznych wersjach hulajnogi używa się hamulca tylnego. Hamuje się naciskają na błotnik lub koło i w ten sposób spowalnia się ruch. Z kolei w modelach elektrycznych, hamulec znajduje się zazwyczaj w manetce, dzięki czemu hamujemy dłonią.

Kierownica – może być składana, sztywna lub obracana. Dla małych dzieci najlepiej jest wybrać hulajnogę z sztywną kierownicą, aby najpierw nauczyło się balansowania. W hulajnogach wyczynowych można spotkać kierownicę skrętną, w celu wykonywania trików i manewrów. Standardem jest możliwość regulacji wysokości kierownicy, dzięki czemu bez problemu dopasujesz do wzrostu dziecka.

Dwa czy trzy kółka?

Przed wyborem hulajnogi dla dziecka warto zastanowić się, który model wybrać. W sklepach oferowane są hulajnogi z dwoma lub trzema kółkami. Konstrukcja hulajnogi dla dziecka z trzema kółkami ma wpływ na utrzymanie równowagi podczas jazdy. To z pewnością pomoże w postawieniu pierwszych kroków w świecie na tego typu sprzęcie. Dziecko bez problemów nauczy się techniki odpychania bez ryzyka, rozwijać swoją koordynację i uczy się balansu ciała i skręcania.

Istnieją dwa rodzaje hulajnóg trzykołowych.

  • posiadające dwa kółka z przodu i jedno z tyłu. Do tylnego kółka przymocowany jest hamulec.
  • hulajnogi z jednym kółkiem z przodu i dwoma z tyłu.

Podczas napędzania stawiamy napędzającą stopę w mniej więcej 1/4 długości hulajnogi, licząc od przodu. Ten ruch kończymy na jej samym końcu lub poza długością podestu. Dwa kółka z przodu powodują dodatkową trudność, ponieważ maluch będzie musiał unikać nieprzyjemnego uderzenia o nie nóżkami. Jeśli mowa o kółkach w hulajnodze dla przedszkolaka kolejną ważną sprawą jest materiał, z którego wykonano kółka.

  • małe plastikowe – zazwyczaj spotykane są w najtańszych modelach. Są stosunkowo głośne i mogą szybko pękać.
  • kauczukowe – są ciche io odporne na ścieranie.
  • większe koła pompowane.

Małe kółka są odpowiednie na płaskie powierzchnie, takie jak asfalt i chodnik. Ich większe dmuchane odpowiedniki są dobre do pokonywania przeszkód i nierówności. Zaletą jest również możliwość jazdy po innej powierzchni niż asfalt na przykład ścieżka w lesie. Hulajnoga dwukołowa przewidziana jest dla nieco starszych dzieci, które opanowały jazdę na hulajnodze z trzema kółkami. Przeważnie jest cięższa, ale pozwala na rozwijanie większych prędkości oraz umożliwia manewrowanie. Dobrym pomysłem jest zakup najpierw trzykołowej hulajnogi, a potem gdy dziecko będzie już jeździć pewnie można rozważyć kupno hulajnogi z dwoma kołami.

Jazda na hulajnodze od najmłodszych lat - dlaczego warto?

Wyrabianie w dziecku nawyku aktywnego spędzania czasu już od najmłodszych lat to ważne zadanie dla rodziców. Ruch, przebywania an świeżym powietrzu, aktywność fizyczna pozwalają na prawidłowy rozwój dziecka. Wzmacnia odporność oraz dotlenia organizm i zapobiega wyższej nadwadze u malucha. Wczesna jazda na hulajnodze na duży wpływ na mięśnie dziecka. Głównie pleców, nóg i brzucha. Jest to również znakomity sposób na trening reakcji na bodźce z zewnątrz. Poza tym jest to lekcja koncentracji, poczucia stabilności oraz równowagi w jednym. Hulajnoga ćwiczy refleks oraz uczy czym jest prędkość. Jeden sprzęt, a tak wiele zalet.

Dodatkowe akcesoria, o których trzeba pamiętać podczas zakupu hulajnogi dla dziecka Wybierając hulajnogę dla dziecka warto przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry, które zapewnią dziecku bezpieczeństwo i dobrą zabawę. Należy również pamiętać o kilku dodatkowych akcesoriach, które zadbają o bezpieczeństwo podczas poruszania się na hulajnodze.

Kask – jest to można rzec obowiązkowy element stroju dziecka, który ma poruszać się choćby na hulajnodze. Kask powinien posiadać odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa. Podobnie jak w przypadku hulajnogi, kask należy dobrać indywidualnie dla dziecka, a dokładnie do rozmiarów jego głowy.

Ochraniacze na kolana i łokcie – pierwsze kroki na hulajnodze mogą kończyć się upadkiem. Dlatego warto zabezpieczyć te części ciała, które są najbardziej narażone, czyli kolana i łokcie.

Dzwonek/klakson – warto dokupić dzwonek lub klakson do hulajnogi. Dzięki temu kierowca hulajnogi będzie mógł bezpiecznie zachować się wobec pieszych na przykład podczas jazdy alejkami.

Elementy odblaskowe – jest to ważny element dla zachowania bezpieczeństwa. Dzięki nim hulajnoga będzie bardziej widoczna. Jeśli wybrany został model z świecącymi kółkami, mamy ułatwione zadanie. Kółka skutecznie oświetlają drogę podczas jazdy.

Hulajnoga dla dzieci czy zdrowa?

Jazda na hulajnodze to nie tylko świetna zabawa. Jest to również impuls do rozwoju. Dziecko nauczy się utrzymywania równowagi, usprawni koordynację ruchową, wzmocni mięśnie, ale również wykształci umiejętność oceniania odległości i zdobędzie większą kontrolę nad swoim ciałem. To nie koniec korzyści. Jazda na hulajnodze może przyczynić się również do rozwoju mowy. Ośrodki odpowiadające za ruch i sprawność językową znajdują się bowiem w tej samej części mózgu. Pozytywnych efektów dla zdrowia jest naprawdę sporo.

Jak nauczyć dziecko jeździć na hulajnodze?

Trzeba wiedzieć jak hulajnoga będzie dla dziecka odpowiednia, ale trzeba również wiedzieć jak nauczyć na niej jeździć swoje dziecko. Bez otrzymania kilku cennych wskazówek pociecha może szybko zniechęcić się do nowej formy aktywności. Na szczęście nauka jazdy na hulajnodze nie jest wymagająca dla rodzica, jak i dla jego dziecka. Naukę można rozpocząć w domu jeszcze przed wyjściem na świeże powietrze. Najpierw trzyma się hulajnogę w miejscu i prosi dziecko o stanięcie na desce i odepchnięcie się nóżką. Potem należy tak samo postąpić w przypadku drugiej nogi. Wyrabianie nawyku zmiany stron jest bardzo ważne, dzięki temu dziecko wzmacnia wszystkie mięśnie i zmniejsza ryzyko powstania wady postawy. Ważna jest również nauka hamowania. Poinformuj dziecko, że w każdej chwili może postawić nóżkę na podłodze w ten sposób zatrzymując jazdę. Warto wyjaśnić podstawowe zasady ruchu, takie jak jazda blisko rodzica, trzymanie się jednej strony i nie poruszać się zbyt szybko. Po kilku próbnych odepchnięciach w miejscu i udzieleniu niezbędnej instrukcji możecie ruszyć na pierwszą przejażdżkę. Ważne, aby dziecko na początku pokonywało krótkie odcinki drogi. Dopiero w czasem warto je wydłużać. W przypadku naprawdę małych dzieci naukę warto zacząć na hulajnodze z trzema kółkami, dzięki temu dziecko łatwiej złapie równowagę. Pamiętaj, że radością z zabawy najlepiej dzielić się z innymi, więc kup hulajnogę dla dorosłych i zabieraj ją na przejażdżkę z dzieckiem. Jak wiadomo przykład idzie z góry.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież