W czasie dorastania dziecka wszelkie pozytywki z kołysankami czy bajki, w których bohaterowie śpiewają wpadające w ucho piosenki, mogą być niewystarczające. Nieraz małe dziecko tak mocno pała do muzyki, że sięga po garnki, tworząc własne brzmienia. Niestety to, co dla dziecka jest przejawem kreatywności, dla rodzica może być przyprawieniem o ból głowy. Dlatego warto pomyśleć o kupnie zabawki muzycznej, a w starszym wieku odpowiedniego instrumentu. Taki prezent w postaci instrumentu pozwoli dziecku na wyzwolenie pasji do muzyki.

Wybór instrumentu muzycznego zależy od kilku czynników, do których należy wiek, zainteresowania muzyczne oraz zdolności i budżet, oraz dostępność. Poniżej kilka instrumentów muzycznych, które są odpowiednie dla różnych grup wiekowych.

Ksylofon lub glockenspiel – są to dobrze instrumenty dla małych dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką. Te instrumenty pomogą rozpoznawać dźwięki i rozwijać koordynację ruchową. Są bardzo łatwe w obsłudze i nie wymagając zbyt dużego nakładu finansowego.

Keyboard lub mały syntezator – są to instrumenty dla starszych dzieci, które chcą eksperymentować z różnymi dźwiękami i interesują się muzyką. Te instrumenty oferują szeroki zakres dźwięków do odgrywania.

Gitara akustyczna lub ukulele – są to instrumenty dla nieco starszych dzieci, które interesują się muzyką i chcą posiąść umiejętności gry na instrumentach strunowych. Ukulele jest mniejsze i prostsze w nauce niż gitara.

Skrzypce lub altówka – to instrument dla dzieci lubiących muzykę klasyczną i dla tych, którzy są w stanie poświęcić więcej czasu i gotowych na poważniejsze zobowiązania w nauce muzyki. Gra na tych instrumentach wymaga regularnej praktyki i cierpliwości.

Perkusja – jest to instrument dla dzieci, które lubią rytm i bicie w bębny. Możesz rozważyć zestaw perkusyjny lub pojedynczy bęben, takie jak konga lub bongos.

Flet prosty lub klarnet dla początkujących – to instrument dla tych dzieci, które chcą nauczyć się gry na instrumentach dętych. Flet prosty jest prostszy w nauce niż klarnet.

Pianino lub keyboard z pełnymi klawiszami – jeśli dysponujesz odpowiednim budżetem i masz miejsce, to możesz pomyśleć o kupnie pianina lub keyboard. Ucząc się gry na tych instrumentach, dziecko rozwija umiejętności muzyczne, które mogą być użyteczne podczas gry na innych instrumentach.

Podczas wyboru instrumentu dla dziecka warto skonsultować się z profesjonalnym nauczycielem muzyki lub instruktorem. Ma to na celu doradzenie, który instrument muzyczny najbardziej odpowiada umiejętnością i zainteresowaniom dziecka. Ważne jest, aby zachęcać dziecko do regularnej praktyki i cierpliwie wspierać je w nauce gry na instrumencie.

Jaki instrument wybrać dla dziecka?

Dziecko nieraz nie przejawia zainteresowania grą na instrumencie i nie zawsze wykazuje zdolności muzyczne. Dlatego rodzice jako opiekunowie powinni pokazywać dziecku świat oraz przedstawiać różnego rodzaju hobby, zainteresowania i pasję. Gra na instrumentach jest niezwykle korzystna dla dziecka, ponieważ wpływa na rozwój mózgu, słuchu i umiejętności zapamiętywania. Ponadto w ten sposób można odkryć pasje swojej pociechy.

Wybór instrumentów jest jednak bardzo trudny, biorąc pod uwagę to, że jest ich naprawdę dużo rodzai urządzeń i niezwykle się od siebie różnią. Najczęściej wybierane instrumenty to gitara i keyboard. Obydwa instrumenty wymagają odpowiednich umiejętności.

Przed zakupem instrumentu warto skonsultować się z fachowcem, aby dostosować go do wieku, a także predyspozycji dziecka. Dobrą opcją są lekcje próbne, dzięki temu można zweryfikować, czy dziecko jest w stanie nauczyć się gry na danym instrumencie. Ważne i istotne jest to, jaką muzyką interesuje się maluch i to, na jakim instrumencie sam chciałby grać. Jeśli dziecko nie będzie zainteresowane danym urządzeniem, na pewno nie przyniesie to wymiernych skutków i co najważniejsze nie da mu to radości.

Jeśli chce się osiągnąć pożądane efekty, ważną sprawą  jest to, aby to, co się robi lubić. Kolejnymi rzeczami, które trzeba wziąć pod uwagę, dokonując wybory instrumenty, to osobowość i charakter dziecka. Nie każde dziecko czuje się komfortowo na występach solowych, dlatego odpowiednim instrumentem będzie ten, który wchodzi w skład orkiestry. Natomiast dla dzieci, które chcą być w centrum uwagi, poleca się trąbkę lub gitarę. Dla osobowości niezależnych, indywidualnie, lubiący się wyróżnić to idealnymi podarkami będą instrumenty wyszukane, takie jak waltornia, obój czy harfa.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież